Atrakcje Jastrzębiej Góry

 

Jastrzębia Góra atrakcje

Jastrzębia Góra – nadmorska miejscowość wypoczynkowa pięknie położona na wysokim, klifowym urwisku, otoczona Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym.

Tradycje tego kurortu wczasowego sięgające okresu międzywojennego ściągają do siebie turystów z całej Polski, oferując im: czystą morską wodę, piaszczyste szerokie plaże, orzeźwiające powietrze przesycone jodem oraz szeroką gamę ofert bazy wypoczynkowo – noclegowo – rehabilitacyjnej. Walory przyrodnicze miejscowości Jastrzębia Góra oraz mnóstwo innych atrakcji gwarantują udany wypoczynek. Bliska odległość od Trójmiasta oraz Mierzei Helskiej czy Łeby pozwala na realizację bardzo atrakcyjnego wypoczynku nad morzem.

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra jest pięknie położona tuż przy Bałtyku na wysokim klifie. Piękny, opadający ku morzu, sosnowy las oddziela miasteczko od plaży. Pierwsze wzmianki o istnieniu Jastrzębiej Góry (Habichtsberg) pochodzą z 1848r. W latach trzydziestych XXw. Towarzystwo „Jastgór” zainicjowało rozwój osady. Na wykupionym od Niemców terenie wytyczono szerokie ulice, wybudowano pensjonaty i wille. W 1938r.uruchomiono windę plażową służącą do zwożenia kuracjuszy z wysokiej skarpy na plażę. W czasie II Wojny Światowej walory kurortu wykorzystywali okupanci niemieccy. Po wojnie część obiektów wróciła do dawnych właścicieli, resztę przekształcono w ośrodki wypoczynkowe. Powstało wiele nowych obiektów-pensjonatów i domów wczasowych pod patronatem różnych przedsiębiorstw z całej Polski. Rozbudowująca się miejscowość sięgnęła na wschód aż do Lisiego Jaru.

Na przylądku Rozewie, najbardziej na północ wysuniętym krańcu Polski (54° 50′) znajduje się największa atrakcja turystyczna Jastrzębiej Góry – murowana latarnia morska im. Stefana Żeromskiego . Już w 1655r istnała tutaj drewniana bliza, zaznaczona na szwedzkiej mapie z 1696r. Obecną wieżę zbudowano w latach 1821-1822, podwyższono i zelektryfikowano w roku 1910. Wysoka na 33m. (od podstawy skarpy-87m) wysyła co 3 sekundy błyski świetlne widoczne z odległości około 60 km. Latarnię bardzo często odwiedzał Stefan Żeromski w czasie pisania powieści pt.”Wiatr od morza”. Sąsiadujący z latarnią rezerwat przyrody „Przylądek Rozewie” obejmuje klifowe zbocze porośnięte starym, mieszanym lasem, w którym występują 200-letnie okazy drzew.10 stycznia 1959 roku zarządzeniem ministra leśnictwa na Rozewiu utworzono rezerwat przyrody. Na stromym wybrzeżu klifowym zachowało się tutaj siedlisko buka naturalnego. Najstarsze drzewa liczyły około 120 lat. Warto to zobaczyć.

Co do najdalej wysuniętego na północ punktu, to jednak muszę jednak poinformować że pozycja Rozewia została mocno zachwiana, gdyż ostatnio przeprowadzone badania geofizycze w Jastrzębiej Górze wykazały, że to właśnie ona jest obecnie najbardziej wysunięta na północ. Różnica jest minimalna, ale jednak jest.

Jastrzębia Góra jest świetnym miejscem by odpocząć. Jest to rónież niezły punkt wypadowy do wycieczek zarówno w stronę Łeby, Dębek, Karwii jak i Władysławowa i Półwyspu Helskiego. Widok na morze z wysokiego klifu jest przepiękny.

 

Plaża  w Jastrzebiej Górze

Dla osób, którym sprawia trudność schodzenie i wchodzenie po klifie polecamy plażę na zachodnim krańcu Jastrzębiej Góry (wejście nr 25) – przejście za ulicą Bałtycką.Kolejne w kierunku zachodnim wejścia na plażę należą już do Ostrowa i Karwii – plaża w tym miejscu jest wyjątkowo szeroka, nie ma klifu i nie jest zatłoczona nawet w szczycie sezonu.

Miejscem szczególnie malowniczym jest ujście rzeczki Czarna Woda wpadającej do morza na wysokości Ostrowa, pomiędzy Jastrzębią Górą a Karwią, odległe od Jastrzębiej Góry o około 3 km. Samochód można tutaj zaparkować przy drodze (uwaga ! – lepiej nie zostawiać w nim cennych przedmiotów, bo mogą zmienić właściciela – niestety nie wyznaczono tam oficjalnych, dozorowanych miejsc parkingowych).

 

Latarnia Morska

Latarnia na Przylądku Rozewie to najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu, dodatkowo w jej wnętrzu znajduje się małe muzeum, posiadające w swych zbiorach przekrój latarni morskich od starożytności do dzisiaj.

Latarnia Rozewie znajduje się na Przylądku Rozewie, w najdalej na północ wysuniętej części Polski, tuż przy wschodniej granicy Jastrzębiej Góry. Latarnia była wielokrotnie podwyższana, a obecnie jej konstrukcję stanowi murowana podstawa i metalowa wieża. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania, z jej szczytu podziwiać można rozległą panoramę okolicy.

Warto się wybrać w te okolicę, by podziwiać kunszt architektoniczny i udać się na spacer do pobliskiego Rezerwatu Przylądek Rozewie oraz na pobliską kamienną plażę.

Przy latarni zwiedzić można jej maszynownię, stoją tam również 2 pomniki: popiersie Stefana Żeromskiego oraz pomnik ustawiony na pamiątkę objęcia Pomorza przez Wojsko Polskie w 1920 roku. Nieopodal usytuowana jest druga, nieczynna już latarnia. Przed latarnią znajduje się parking, toaleta oraz punkt małej gastronomii.Wysokość latarni: 32,7 m.

 

Gwiazda Północy

Obelisk „Gwiazda Północy” jest kamieniem ustawionym z miejscu najbardziej wysuniętym na północ, ustawionym z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Jastrzębiej Góry. To tutaj, a nie – jak wcześniej sądzono – na Przylądku Rozewie, znajduje się najbardziej na północ wysunięty punkt linii brzegowej polskiego wybrzeża.

Gwiazdy Północy należy szukać na końcu ulicy Norwida, tuż przy klifowym wybrzeżu, można też dojść do niej przez nadmorski las od strony ul. Rozewskiej.

 

Park Krajobrazowy

Jastrzębia Góra znana jest ze swojego wspaniałego mikroklimatu. Przyjeżdżający tutaj wypocząć turyści, wracają odmienieni, dzięki morskiemu aerozolowi z dużą zawartoscią jodu, który znany jest ze swych właściwości wzmacniających organizm. Jednak nie tylko morze wpływa na wspaniale samopoczucie przyjezdnych – to również Nadmorski Park Krajobrazowy, bogactwo flory i fauny, sprawiają, że w Jastrzębiej Górze powietrze jest czyste i świeże.

Park Krajobrazowy stanowi wspaniałe urozmaicenie pobytu w Jastrzębiej Górze. Turyści mogą korzystać z wytyczonych szlaków zarówno pieszych, jak i rowerowych. Na terenie Parku wytyczono rezerwaty oraz ścieżki edukacyjne – między innymi Przylądek Rozewie, Lisi Jar czy Bielawa na torfowiskach.

 

Lisi „Jar”

Stanowi cześć Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jest to wąwóz, który ciągnie się wąskim pasem do wybrzeża Bałtyku, osiągając głębokość nawet do 50 metrów. Zbocza wąwozu porastają ponad stuletnie buki, tworzące mikroklimat okolicy. Niegdyś wąwóz ten miał ok. 10 km długości, jednak niszczycielskie działanie morza sprawiło, że dziś ma tylko 350 m długości.

U wejścia do Lisiego Jaru hrabia de Rosset wybudował pierwsze w Polsce nadmorskie schronisko turystyczne „Nad Lisim Jarem” a w jego pobliżu usytuował obelisk upamiętniający legendę, jakoby Zygmunt II Waza wylądował właśnie w Lisim Jarze po nieudanej wyprawie po koronę Szwecji.

 

Loty Widokowe

Ze względu na piękno krajobrazu w okolicy Zatoki Puckiej warto wybrać się w lot widokowy nad tą częścią Polski. Najbliższe lądowisko znajduje się w Tupadłach, tuż przy granicy Jastrzębiej Góry. Loty awionetką przeznaczone są dla całej rodziny, natomiast dla śmiałków pozostaje lot motolotnią. Niestety w sezonie 2008 (lipiec-sierpień) na lądowisku skorzystać można było tylko z lotu motolotnią.

W sezonie, przy dobrych warunkach klif w Chłapowie oddalonym kilka kilometrów na wschód od Jastrzębiej Góry jest oblegany przez miłośników szybowania na paralotni.

 

Jazda Konna

Niezapomniane wrażenia w sercu pozostawiają konne spacery po plaży przy zachodzie słońca. Nie musimy być biegłymi jeźdźcami – wystarczy odrobina chęci, by wskoczyć na siodło i pogalopować lub zwyczajnie przejechać się na koniu na terenie stadniny.

Dla rodzin z dziećmi również nie brakuje atrakcji – działające w pobliżu Jastrzębiej Góry stadniny koni (w Rozewiu, w Karwi oraz w Parszcycach koło Krokowej) oferują zarówno przejażdżki konno jak i dorożkami.

 

Półwysep Helski

Wąską, długa na 34 kilometry mierzeja utworzona przez płynący od wschodu wzdłuż wybrzeża prąd morski niosący piasek z dna – stanowi wyjątkową osobliwość w polskim krajobrazie. Ze względu na swój wyjątkowy charakter, od 1978 roku cały Półwysep Helski należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. U nasady, w okolicy Władysławowa, półwysep jest najwęższy (ma tylko ok. 100 metrów), zaś jego szerokość na końcu, w okolicy Helu to około 3 kilometry. Przez cały Półwysep Helski przebiega linia kolejowa oraz wygodna droga, przy której biegnie ścieżka rowerowa. Turyści tutaj przebywający mogą korzystać z pięknych, niezatłoczonych plaż nad otwartym morzem lub z plaż położonych nad Zatoką Pucką. Nad Zatoką ulokowanych jest wiele campingów specjalizujących się w obsłudze windsurferów – panują tu bardzo dobre warunki do uprawiania tego sportu. Zwiedzając Półwysep Helski warto zatrzymać się w kolejnych miejscowościach i obejrzeć:

Chałupy

Stara, kaszubska miejscowość letniskowa położona na początku Półwyspu Helskiego pomiędzy miejscowościami Władysławowo i Kuźnica. Na zatoce przez większą część lata panują bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych, przede wszystkim windsurfingu i kitesurfingu. Usytuowanych jest tu kilka campingów specjalizujących się w obsłudze windsurferów. Znajduje się tutaj również niewielka przystań przy której można wypożyczyć rowery i zjeść rybę.

 

Kuźnica

Stara, kaszubska wioska rybacka, która stosunkowo niedawno zamieniła się w spokojne letnisko. Kuźnica położona jest na środku Półwyspu Helskiego, 12 km od miejscowości Władysławowo i 20 km od miasta Hel, pomiędzy miejscowościami Chałupy i Jastarnia. Port i przystań w Kuźnicy jest doskonałą bazą dla amatorów sportów wodnych.

 

Jastarnia

Siedziba gminy, miejscowość turystyczna położona na środku Półwyspu Helskiego pomiędzy miejscowościami Władysławowo i Hel. Port w Jastarni jest doskonałą bazą dla amatorów sportów wodnych, pływają stąd regularnie statki i wodoloty do Gdyni. W Jastarni znajduje się niewielkie lotnisko – w sezonie organizowane są tutaj loty widokowe. Warte obejrzenia są bunkry (dobrze opisane i udostępnione do zwiedzania) mające stanowić w czasie II Wojny Światowej Ośrodek Oporu Jastarnia.

 

Jurata

Uznany, przedwojenny kurort, miejscowość letniskowa dla elity położona na środku Półwyspu Helskiego, w gminie Jastarnia, pomiędzy Jastarnią a miastem Hel. Jurata położona jest w sosnowym lesie, panuje tutaj uzdrowiskowy mikroklimat. Szczególną atrakcją Juraty jest molo spacerowe, z którego podziwiać można Zatokę Pucką oraz deptak (ul. Międymorze), łączący Morze Błtyckie z Zatoką Pucką.

 

Hel

Stare, kaszubskie miasto portowe, miejscowość letniskowa położona na końcu Półwyspu Helskiego. Port w Helu jest doskonałą bazą dla amatorów sportów wodnych, pływają stąd regularnie statki do Gdyni, Gdańska i Sopotu. W Helu mieści się Muzeum Rybołówstwa, gdzie można wspiąć się na wieżę widokową, aby podziwiać panoramę miasta, Muzeum Obrony Wybrzeża oraz słynne helskie fokarium. Niewątpliwą atrakcją jest również latarnia morska, udostępniona do zwiedzania – wspięcie się na szczyt latarni wynagrodzi wytrwałym malowniczy widok  na morze i Półwysep Helski rozciągający się z jej szczytu.